2019 Astroloji

Ay Düğümleri Yengeç – Oğlak aksında

Kasım 2018 – Mayıs 2020

 

Kendin OL.

Ay düğümleri  Mayıs 2020 ye kadar Yengeç –Oğlak aksında kalacak.

Ve ayrıca sene boyunca  yaşanacak Ay ve Güneş tutulmalarının dördüde aynı aksta gerçekleşecek .

Bu durum bize her zamankinden daha yoğun bir çalışma  dönemine girdiğimizi gösteriyor .

Ay düğümleri, kişilerin haritasındaki ana anlamı, yaşam misyonunu anlatan hesap noktalarıdır .Tüm haritanın hangi tema üzerinde çalışacak olduğunu  gösterir .Kişi her yaş ve dönemde  çeşitli katmanlarda işleme tabi tutularak bu tema üzerinden  kendini gerçekleştirecektir.

Güney Ay Düğümü kişinin usta olduğu ve geldiği alanı, kendisine kolay gelen iş ve alışkanlıkları, Kuzey Ay Düğümü ise acemi olup öğreneceği ve dolayısıyla zorlanacağı ancak isteyerek veya zorunda kalarak yöneleceği alanı anlatır. Her iki düğümde ortak tema-ortak bir iş  söz konusudur. Aslında söz konusu olan o işin-temanın gerçekleşmesidir.

Yengeç ve Oğlak aksında ana başlık sorumluluklardır. Kişinin kendi gerçeği ve dahil olduğu aile- sistem-prensipleri arasında kurguladığı ilişkide dengede olmayı öğrenmek ve ikisi adına olan sorumlulukları da hakkıyla yerine getirmeyi öğreneceği akstır.

Yengeç Dişil ve Oğlak Eril bir burç kalıbıdır. Dolayısıyla bu aksta kişi o güne kadar dahil olduğu akıl-bilgi formlu alandan hareket etmek zorunda kalacak ve üretildiği-gelmiş olduğu dişil alana doğru yolculuk gerçekleştirecektir. Maddiyattan maneviyata , babadan anneye , akıldan kalbe doğru hareket demek yerinde olacaktır.

Her konuda olduğu gibi bu etkinin yaşatacağı olaylarda kişiye özel olacaktır. Bunun ilk belirleyeni yengeç-oğlak aksının kişinin doğum haritasındaki yerleşimi ve oradan hareketle  bu gün vardığı biliş ve bilinç seviyesidir. Ayrıca yaşamı boyunca herhangi bir konunun iç dinamiklerinde yengeç ve oğlak temalarıyla ilgili kendi elleriyle yaptıkları da bu hesaba katılacaktır ve günün sonunda yapılacak muhasebe ile Yengeç-Oğlak karnesi çıkmış olacaktır. Ve kişi karnesine göre bu dönemi zorlukla veya kolaylıkla yaşayacaktır.

Bu dönem özellikle , Ay düğümleri  Yengeç –Oğlak olanlar üzerinde yoğun bir işlem gerçekleştireceksede herbirimize aynı etkiler haritadaki yengeç ve oğlak alanlarında değişim fırsatı sunacaktır. Yengeç Oğlak temalarını tanırsanız , en  azından büyük başlıklarını bilirseniz  sizi neler beklediğiyle ilgili öngörünüzü oluşturabileceksiniz.

Yengeç  içseldir, dişil  ve üretgen bir burçtur .Kalp , aile ve anne bağlantısı , doğurganlık , yaratıcılık ve şefkat, duygusallık , aile teması ve köklerle bağlantı bilinen kalıplarıdır.

Oğlak burcu ise erildir, dışsaldır ,  otorite, baskı  ve disiplin bilinen kalıplarıdır .

Bu temalardan bakınca  dışa dönük olan alanlardan içe dönük olana doğru yol alınacaktır diyebiliriz.

Sizin için DIŞ kavramı  ne anlama  geliyorsa ( dış dünya , beden , diğerleri , işler ve toplum  gibi )bunlardan  fiziken veya manen uzaklaşmaya hazır olun . Bu  uzaklaşma  sürecinde sistem , onlarla kurduğunuz  ilişki boyunca  edindiğiniz  vasıfları  kullanmanıza  alan açacaktır .

Manen uzaklaşma sürecinin gerçekleşmesi   ‘ önemsediğiniz  ve özendiğiniz  her ne varsa, sistem size  ona bakmaktan kendinizi unuttuğunuzu  hatta yok saydığınızı  ’ fark ettirmek için  olaylar yaşatacaktır.

Öyleyse düşünelim ,

*Neyi varsaydınız  ,  hangi dış hedef uğruna ki isterse kutsal başlıklara sahip olsun farketmez , nelere  mesai harcadınız ve belkide bu güne kadar karşılığını yine  dış dünyadan aldınız   ve yinede doyamadınız ? ve madem aradığınız ihtiyacınız olan o sanıyordunuz o halde neden doyamadınız  ?  Hangi disiplin ve otorite anlayışı  yüzünden  kendiniz  olmayı  unuttunuz  ve yarım yaşadınız ?

*Asıl olan neydi ? Sen kimsin?  Nereden geldin, hakikatin  ne, neyi unuttun? Bağlantılı olan duygusal ve ruhsal ihtiyaçların nelerdi?

Bu sorgulama hem neler yaşayabileceğimiz hem de o şeylerin içinden kolaylıkla geçebilmek ve hatta eşlik ederek olayı kolaylaştırmanın ipuçlarını  verecektir.

Bu dönemin tezahürleri  kimileri için  dış kaynaklı mesaiye yol açan işinden ayrılmak  ve iç kaynak olan evde oturmak,  kimileri için  o güne kadar geliştirdiği disiplin anlayışından taviz vermek ve zorunlu olarak esnemeyi öğrenmek, kimileri içinse  düzenini yıkıp tam tersi olanla tanışmak  şeklinde olabilir. Kimileri de  iç mekandan, içsel olan (hatta  sıkışmasına  rağmen rahat ettiğini zannettiği  ) formdan büyümek adına  dışarı doğru kendi olma sorumluluğuna adım atmak zorunda kalacaktır.

Sizin  için tezahürü her ne ise bilinki  her şey  aslınıza  dönebilmeniz , hakiki otoriteyle tanışmanız  üzerine kurgulanacaktır .

Bununla beraber geniş  açılımını daha  sonraki sayılarda yapacağım  2020 Saturn Pluto kavuşumu  ve 2023  Plutonun kovaya geçişine  hazırlanacaksınız.

Bu süreç zaten yaşanacak ve eşlik etmek için neler yapabilirsiniz :

Öncelikle  yukarıdaki sorular üzerinde  çalışmanızı tavsiye ederim .

Bulacağınız  cevaplar zaten size  özel ipuçlarını barındıracaktır.

Bu cevapları desteklemek , bulamadıklarınıza ulaşabilmek adına kendinizi güçlendirmek için ;

Ruhsal olarak beslenmenize dikkat edin .

Duygularınızı  göz ardı etmeyin ,  gözlemleyin .

Bedensel  disiplininiz  varsa ve katıysa esnemeyi , yoksa da dengeli ve bedenin araç olma fikrinden  sizi ayırmayacak şekilde pratiklerinizi  yapmaya başlayın .

Zayıf  ve  beslenmeye ihtiyaç duyan alan yada kişiler , canlılar ile ilgilenin.

Aile , kökler ve  deneyimleri  ile ilgili anlayış geliştirin  , geliştiremiyorsanız da  ilişkinizi güzelleştirin ,bildiğiniz kadarıyla  hakkını verin.

Meditasyon  veya benzeri  içe dönüş çalışmaları yapın.

Ve her şeyden önemlisi  İnsan nedir ? Hakikati nedir ? konularına yönelin .

Görünenin ötesini , var edeni araştırın .

Zaten bu şekilde yaşayan biriyseniz de   bu güne kadar hangi sistem , hangi bilgi veya öğretiyi araç olarak kullanıyorsanız   ona sığınmayı da bırakın , hatta onu  bırakın  ve çıplak olun . Sadece  kalbe , sevmeye doğru yol alıp  sevgiye yol olun.

*********************************************************************

Kral-Bilge

Vishnumitra  ve vasistha olayının  yengeç oğlak aksında  gündeme gelmiş olması tabiki tesadüf değil.

Astrolojik açıdan incelersek burdaki olaydada Yengeç-Oğlak aksını görürüz.

Ayrıca bütün  yönetim becerilerini ve kaynaklarını kral olarak kullanan ve  dış surete harcanan mesai ve sonucunda edinilmiş zenginlik  belkide bu gün çoklarımızın  geldiği noktaya güzel bir örnektir.

Madde dünyasında refah düzeyini arttırmış ve  egosal düzlemde edindiği tüm bilgilerle krallığını ilan etmiş ve keyfine göre yaşıyor olmasına rağmen öz kaynakları ve hakikati ile  henüz tanışmamış olan  ( Kad Yengeç – Gad Oğlak ) kişiler  her çağda söz konusu .

Bu kişi ,  kendi yengeç alanı ile muhatap olmuş ( yani özündeki ruhsal boyutla temas etmiş ve kendine şefkat duyan ve kendi olmak üzere alan açan ) bilgeyle-bir kişiyle  bir araya gelmeside  aslında rahmet .

Sistem  adeta   gözü dışa dönük kişiye    ‘madem içeri dönemiyorsun o zaman  anahtarı da dışarıda somut olarak gösteririm  ‘ ve seni sana ulaştırırım diyerek  ( saturn pluto  aracılığı )  olayın kurgusunu  kişinin  eğilimi  doğrultusunda şekillendirerek   dönüşümü yaşatıyor.

Dönemde yada doğum haritamızda  Saturn pluto kavusumu olduğunda kolaylıkla , zıt açı aldığında ise  zorlanarak , sıkışarak korkularıyla yüzleşmek ve sonunda   dönüşmek durumunda kalır insan .Ve  bunun sonucunda o güne kadar tanışmadığı yaşamadığı diğer yönü ile  buluşur.

Bu olayı harekete geçiren anahtar ve olayların etki derecesi doğum haritalarındaki kişisel gezegenler ve ay düğümleri  bağlantısına , ve bu yerleşimin içerdikleri yetenek ve korkulara göre değişkendir.

İşlemin sonucu ise somut olarak  gözle görülür biçimde ortaya çıkar , yani kişinin o yönüyle tanışmaması , dönüşmemiş olması  söz konusu olmaz .

*******************************************************************

FATMA 🙂

 

Bu yazı YogaKioo Dergi için yazılmış ve dergide yayınlanmıştır.
Dergiye abone olmak için : YogaKioo Dergi