İnsanı ve yaşamın  döngüsünü anlamak üzere kullandığımız Astrolojide ,eski zamanlarda  7 gezegen ve sabit yıldızlar üzerinden yapılan hesaplar kullanılıyordu . Yaşam, zaman bunlara dayalı oluşturulmuş takvimlerle yönetiliyordu .

Bu anlayışa göre ; Gün olarak adlandırdığımız süreç ve içeriğindeki saatlerin her biri sırasıyla bir gezegen  tarafından yönetilmektedir. Sıralama ise Kalde dizilimine * göre olup,Pazartesi Ay günü, Salı Mars günü, Çarşamba Merkür günü, Perşembe Jüpiter günü, Cuma Venüs günü, Cumartesi Satürn günü, Pazar Güneş günü olarak değerlendirilmektedir.

Bu bilgiler ışığında , gezegen günleri bilgisi en azından  gezegenlerin güne etkisini ve tesirlerin  neleri kolaylaştırdığını veya zorlaştırdığını  bilmek zamanı bilinçli değerlendirmek adına katkı sunabilir.

PAZAR / GÜNEŞ GÜNÜ

Güneş;bilincin , benliğin ve egonun  temsilcisidir. Egonun ve bilincin  yükseldiği,otorite ve güç kavramı ile ilgili yapılandırmaların kolaylaştığı bu günde içsel olarak kendi gücümüze odaklandığımız gibi,mülakat ve  yüksek makamlarla olan işler, alışverişler, organizasyonlar, sahne işleri ,bu işlere dair girişimler yapılabilir .Ego, değer, değersizlik, mükemmeliyetçilik gibi sorunları olanlar bu konularla şifa çalışması yapabilir .Ateş elementi ve 3.çakra konuları , oruç , ibadet ve tefekkür çalışmaları için uygundur .

PAZARTESİ / AY GÜNÜ

Duygular ,hormonlar, sıvılar, gelgitler, doğumlar ve doğurganlık Ay’la ilgilidir.Ayrıca Ay bilinçaltını ve hafızayı yönetir. Kişi bilsede bilmesede ,Pazartesi günü bilinçaltına yönelmiş olur.

Hem fiziksel , hem mana anlamında Yol’a  çıkmak için en uygun zamandır. Her türlü  ulaşım ve transfer, ticaret, alışveriş, anlaşma kolaylaşır. Su elementi , 2 ve 4.çakra konuları,meditatif çalışmalar , duygusal noktada birliktelik ve başlangıçlar, içe dönük  konular, ibadetler için uygun bir gündür. Bolluk, bereket ve kolaylık için Perşembe gününün ay saatinde başlangıçlara dikkat edilebilir.

SALI / MARS GÜNÜ

Mars; eylemler , savaş güdüsü , mücadele ile ilgilidir. Kazalar, ameliyatlar, savaş, üstünlük mücadelesi, aksiyon irade gibi kuvvetlerle ilgili  olması  beraberinde  gerginlik, şiddet, öfke ve yüksek enerjiyide getirir.Yükselen  enerji odaklanacağı sağlıklı bir form bulamazsa kişide  tartışmaya hazır bir hal getirebilir. Güç bende dediğimiz bir gündür ve cesaretimiz yüksektir. Bu yüzden o güne kadar yapmaya cesaret edemediğimiz şeyler için başlangıçlar yapma fırsatıdır. Aceleci ve sabırsız olmaya müsait bir gün olduğu için özellikle trafikte dikkat etmek gerekir.Ateş elementi olan doğasını yöneltmek  adına toprak elementi ve  kök çakra çalışmaları yapılabilir.

ÇARŞAMBA / MERKÜR GÜNÜ

İletişim ve ifade gücü yüksek  bir gündür .Zeka, mantık, akıl , iletişim ve ifade başlıklarını yöneten  Merkür günü  her türlü eğitim,plan-program yapmak, yeni projeler hazırlamak, analiz ve mantık gerektiren işler için uygundur.

Reklam , pazarlama , ticari faaliyetler ve anlaşmalar , teknolojik konularla ilgilenmek bu günde kolaylaşır.Hava elementi ve 5.çakra konuları çalışılabilir.

PERŞEMBE / JÜPİTER GÜNÜ

Ruhani ve manevi tesirlerin yüksek olduğu , her manada bolluk, bereket, büyüme ve kolaylık ortaya çıkaran bir gündür. Getirdiği iyicil etkilerin rehaveti kişiyi  tembelliğe sevk edebilir.Keyif almak istediğimiz , hoşgörü ve huzur gibi kavramları içermesi istenilen olaylar gerçekleştirmek  için, zorlanılacak konuların kolaylaşması için en uygun gündür.Her türlü ibadet ,tefekkür ve meditatif çalışma için değerlendirilebilir.Ay  gününden sonra yolculuklar içinde uygun diğer gündür.

CUMA / VENÜS GÜNÜ

Güneş’ten gelen ( bilinçte  açığa çıkan ) ne varsa yaşamımıza doğduğu gündür. Öz boyut,ilham ve farkındalıkla ilgilidir.

Dünyevi formlarda romantizm, moda, kadın eşyaları, faizler, banka kazanç, şöhret, alışveriş, ilham, farkındalık gibi ortaya çıkan günün tesirleri , bilinç düzeyinde ise  koşulsuz sevgi , ilahi aşk , farkındalık ,tefekkür gücü ve kişinin kendi öz boyutuna açılma fırsatı sunar.

Sevdiklerimizle (Gerçek sevgili 😊 veya temsilcisi insanlar )  geçireceğimiz en verimli gündür.

Ayrıca şifanın dünyadaki yansıması olan sanatsal faaliyetler , öz şefkatin yansıması kişisel bakım,kişinin kendini  yeniden yaratma çabasının yansıması olan  estetik ve güzellik işleri  ve kişinin  kendine kavuşma çabasının temsili olan evlilik  için uygundur.

Su elementi ,2.ve 4. çakra konuları çalışılabilir.

CUMARTESİ / SATÜRN GÜNÜ

Kişiyi olduğu formdan bir başkasına taşımaya hizmet eden ,disiplin, düzen ve sorumlulukları gözden geçirme fırsat sunan bir gündür.Yeni başlayan konulara gecikme , işin uzaması gibi etkiler verirken var olanların muhasebesinin yapılması ve gereken sorumluluğun alınmasını kolaylaştırır.

Toprak elementi konuları, dağılma, çözülme, yalnızlık gibi konular,mimarlık,mühendislik,inşaat  gibi alanların işleri bu gün çalışılabilir.Ayrıca sakin ve yavaş davranmayı isteyen  konular içinde uygundur.

Zaman kavramından bağımsız  bir seyir dileğiyle …………….

Fatma Alkaya Gönülkırmaz

*Kalde dizilimi : Gezegenlerin dünyaya yakınlığına göre sırası

 

Bu yazı YogaKioo Dergi için yazılmış ve dergide yayınlanmıştır.
Dergiye abone olmak için : YogaKioo Dergi