Güzellik bakılan şeyle ilgili değil; bakan kişinin bakışından, halindendir.

İnsan olarak dünyaya bir misyonla geliyoruz ve gerçekleştirmemiz adına bizi var eden sebeplerin bilgisini taşıyan bir hafızaya, genetik koda sahibiz.

Her şeyi bu referansla değerlendirerek, hafızadaki yerine yakınlık veya uzaklık derecesine göre iyi-kötü, güzel-çirkin diye tanımlıyor, ilişkiyi bu şekilde kuruyoruz.

Her an kendimizi yeniden şekillendirdiğimizi, yapabileceğimizin en iyisini yaparak tüm boyutlar için işlerimizi kolaylaştırdığımızı bilsek de  buna hareket etmek bazıları için  hiç kolay değil.

Bu yüzden çoğu kişi konfor alanını terk etmek, kodlamalardan sıyrılıp çıplak bakabilmek için bazen bir araca, bazen de bir ele ihtiyaç duyar. Bunlardan biri hayatına gelene kadar yaşama kod penceresinden bakar.Gördüğünün gerçekliğini fark etmez, o şeye öz gerçekliğiyle temas edemez ve dolayısıyla sevgi akışını sürdüremez. Ve der ki “Yaşam güzel değil!”. Bu kişilerin yapması gereken şey kodsuz, perdesiz olmaya niyet etmek, niyeti hareketle beslemektir. Ancak o zaman her şeyi saf doğası, güzelliğiyle görebilir.

Bugün, doğarken getirdiğimiz kodları görmemizi sağlayan, potansiyelimizin ne olduğunu ve nasıl değerlendireileceğimizi,kendi gerçeğimizi üst düzeyde nasıl yaşayabileceğimizi anlatan araçlara sahibiz.Bunların başında doğum haritamız gelir.

Haritalarımızdaki Venüs ,hafızada yer etmiş ilham, güzellik ve sevgi prensiplerimizi gösterir. Nasıl bir kodla çalıştığımız, güzel bulduğumuz veya bulmadığımız, sevdiğimiz veya sevemediğimiz şeyler hakkında bilgi verir.

Venüs gezegeni fiziksel olarak Ay ve Güneş’ten sonra gökyüzündeki en parlak gökcismidir.

Venüs’ün değerleri, kendi yönettiği burçlar olan Boğa ve Terazi’de soyut ve somut olarak iki ayrı biçimde simgelenir.

Toprak burcu olan Boğa, Venüs temalarını somut biçimde ortaya çıkarır. Güzelliği ve sanatı somut olarak görme ve gösterme halindedir. Her ikisine de sahip olmak güdüsüyle yaklaşır. Hava burcu olan Terazi ise soyut değerlerle ilgilidir. Güzelliği ve sevgiyi manada aramakla, aşk, sevgi, estetik, romantizm ve uyumla, somut olanın görünüşü ile değil içindeki değerlerle ilgilidir.

Venüs’ün gökyüzünde doğduğu saate göre iki yüzü vardır.

Sabah Güneş’ten önce doğan Venüs’e Lucifer Venüs denir. Venüs’ün karanlık yüzü olup, zorlayıcı prensiptedir. Hırs, ihtiras, isyankarlık, tatminsizlik ve kıskançlık gibi etkileri barındırır.Bu sebeple haritalarında Venüs’ü Lucifer olan insanlar, yaşamında olanları güzel ve sıcak bulmayıp, onlara karşı olumsuz özellikler göstermeye yatkındır.

Akşam Güneş battıktan sonra doğan Venüs’e ise Afrodit Venüs denir. Venüs bu konumda güçlü pozisyondadır. İyicil prensiplerde çalışır ve kişinin yaşama bakışına güzellik ve sevgi, bereket ve uyum temalarını katar.

Bunun yanısıra Venüs güçlendiği ve sevdiği bir burçta yerleşmişse ( Boğa,Terazi,Yengeç,Balık )  kişide öz değer ve öz sevgi anlayışı yüksek olur. Kendini sevdiği ve öz doğasıyla uyumlu olduğu için baktığı her şeyi doğal olarak güzel olarak algılar. Ayrıca görülmeyen, saklı kalmış güzellikleri keşfetmeye ,sevgiyi paylaşmaya meyilli olur.

Eğer Venüs zorlandığı veya düşük çalıştığı bir burçta ise ( Akrep,Koç,Başak,Oğlak) kişi öncelikle her şeyde negatifi görme eğilimindedir. Aslında ,kodundaki sıkışıklığı hissederek kendini beğenmemekte, ancak bunu dışarı yansıtmaktadır. Öz saygı veya değer duygusunda problem yaşayabilir. Yetersizlik duygusuyla mücadele edebilir.

Venüs’ünüz hangi burçta olursa olsun kodlarından çıkmanın yolu,öz doğası olan kabul ve şükür duygusuyla gelir.

Lucifer Venüs’ e sahipseniz; şifanız “Kabul etmek “

Hatırlayın, şahit olup olumsuz diye nitelendirdiğiniz ne varsa, doğumla gelen kodlamanıza uygun olmadığı için o şeyi öyle görüyorsunuz.Sabah yerine akşam Venüs’ünde doğsaydınız başka türlü görecektiniz. O zaman gördüğünüz şey değil; değişken olan, mutlak olmayan siz ve bakışınızdır…

Bir şeye tanım koyarsanız, o şeye “Öyle ol” emri vermiş olursunuz. Sadece bakın,Tanım koymadan, olduğu haliyle kabulde kalın. Bu şekilde baktığınızda güzellik sizin için ölçülebilir bir şey olmaktan çıkıp hissedilen, yaşanılan bir hal ve değer olacak.

Afrodit Venüs’e sahipseniz; şifanız “Şükür “

Güzellikleri görmeniz, sevgiyi yaşayabilmeniz sizin seçiminiz değil. Sabah Venüs’ü olarak doğsaydınız her şey gözünüzde bambaşka olacaktı. Bu hal size verilmiş bir hediyedir. O zaman şükrederek, size verileni heba etmeden değerlendirerek paylaşmaya devam edin.

Şükür ve kabul yasası yaşamdaki ana prensiplerdendir.İkisinin de derinliğine rağmen basit hareketlerle girebileceğiniz kapıları vardır.

Egzersiz : Gözlerinizi kapatın ve doğum saatinizi seçmediğinizi hatırlayın.Tam tersi saatte doğmuş olsaydınız ortaya çıkacak olan kişiye bakın.Şu an neyi yapıyorsanız yapamayan, neyi yapamıyorsanız yapabilen bu kişiye  sarılın ,kendinizi iki formunuzla Bir’leyin…

Bu egzersizi 3 Cuma (Venüs günü) Cuma saatinin arkasından yapmanızı tavsiye ederim. Venüs’ün Cuma’sı “cem etme” yani varlıktaki her şeyi birleyerek kapsama, sevgi ve güzellikle kuşanma günüdür.

Sevgiyle kuşanmış,Venüs’ün hakikatini kendinde bulmuş, yaşayan ve yayanlardan olmanızı dilerim.

Fatma Alkaya Gönülkırmaz

 

Bu yazı YogaKioo Dergi için yazılmış ve dergide yayınlanmıştır.
Dergiye abone olmak için : YogaKioo Dergi